Emaus – piękna krakowska tradycja

Krakowski Emaus to tradycyjny odpust w Wielkanocny Poniedziałek. Jego historia sięga XII wieku, kiedy to w drugi dzień świąt odbywała się religijna procesja z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Uroczystą mszę (sumę odpustową) odprawia w tym dniu arcybiskup Krakowa. Piękna, słoneczna pogoda przyciąga tłumy mieszkańców i turystów. W pobliżu klasztoru Norbertanek ustawia się kramy a ulica Kościuszki zamienia się w jeden wielki kiermasz. Słynne powiedzenie Kto nie ma z Emausa Żyda, tego spotka ciężka bida coraz ciężej zrealizować, ponieważ drewniane figurki żydowskich grajków są już tylko na nielicznych kramach. Niestety chiński badziew wypiera te tradycyjne rzeźby wytwarzane własnoręcznie przez mieszkańców dzielnicy Zwierzyniec. Na szczęście dalej na wietrze fruwają balony, piszczą trąbki, szczekają sztuczne pieski, na przedpotopowej strzelnicy ktoś próbuje ustrzelić pluszaka, ktoś inny kupuje los na loterii, karuzela kręci się w rytm muzyki disco polo a w tłumie harcuje Lajkonik. Można kupić serca z piernika, watę cukrową i twarde jak kamienie cukierki odpustowe.

Odpust wziął nazwę od biblijnej wsi Emaus pod Jerozolimą, do której podążał zmartwychwstały Chrystus. Po drodze spotkał dwóch swoich uczniów, którzy go nie rozpoznali. Na pamiątkę tej biblijnej historii powszechna była w Europie tradycja odwiedzania w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, kościoła poza miastem. Kościół Najświętszego Salwatora i Klasztor Sióstr Norbertanek znajduje się 1,5 km od bram średniowiecznego Krakowa. Emaus to świetny sposób na rodzinne i towarzyskie spotkania. To piękna krakowska tradycja.

Emaus is an Easter Monday tradition that appears to date back to the 12th century. In the morning you can attend Mass at the St Salwator’s Church in Zwierzyniec and then wend your way down the length of ul. Kosciuszki where stalls selling food, sweets, souvenirs and traditional toys are set up. Easter Monday is otherwise known as Wet Monday in Poland, and youths with buckets of water lurk in order to drench the unwary.

Emaus – piękna krakowska tradycja