Krakowski Szlak Street Artu

Murale przeszły do ofensywy. Pusta ściana budynku, mury opuszczonej fabryki, niezwykłe, zaskakujące, ukryte, to miejsca, które same prowokują do zmalowania czegoś. Kolorowe i monochromatyczne, abstrakcyjne i historyczne, pozytywnie ingerują w przestrzeń i pobudzają do refleksji. Kraków to miasto otwarte na sztukę.

Kraków dawną stolicą Polski i współczesną stolicą street artu! Może tak wkrótce być, bo dorobiliśmy się całkiego niezłego szlaku street artu. Warto zobaczyć coś więcej niż Rynek, czy Wawel, bo sztuka uliczna ma się u nas dobrze. Każdy kto lubi murale i chciałby poznać inne oblicze naszego miasta, powinien wybrać się na taką alternatywną wycieczkę.

Pomysł, aby stworzyć Krakowski Szlak Street Artu narodził się podczas konkursu zorganizowanego pod koniec 2011 roku przez Galerię Krakowską. Ryszard Woliński, dyrektor galerii handlowej, zaproponował, aby jedną ze ścian galerii,  o imponującej powierzchni 1400 m2, powierzyć twórcom sztuki ulicznej. W 2012 roku ogłoszono międzynarodowy konkurs na mural Mall Wall Art, którego główną nagrodą – oprócz realizacji wybranego projektu – było także 20 000 zł.

Jury z ponad 500 nadesłanych prac wybrało projekt polskiej artystki związanej z Gdańską Szkołą Muralu, Justyny Posiecz-Polkowskiej. Wszystkich zachwycił rzeźbiarski, przestrzenny charakter pracy, stonowana kolorystyka, oryginalność i nowatorskie podejście do tematu. Inspiracją dla artystki były płaskorzeźby krakowskiego artysty Jana Szczepkowskiego.

Murale to nowe źródło informacji, inspiracji oraz sposób na puste lub zdewastowane ściany. Czas na remont? Czas na mural! Sztuka ulicy może być alternatywą dla brudnych i zaniedbanych fasad budynków. Światowe metropolie, właśnie dzięki sztuce ulicy odnawiają wizerunek miasta.

Chcesz zwiedzić miasto z niezwykłej perspektywy i odkryć je w inny sposób ? To wybierz się na spacer po najładniejszych krakowskich muralach. Zachwyt gwarantowany.

Dzielnica Śródmieście

Roboty. Autorką projektu jest Małgorzata Rybak. Istniejące elementy infrastrukury zostały wkomponowane w projekt tworząc korpus mniejszego robota. Mural znajduje się na ul. Zwierzynieckiej.

Exit 2011. Mural wykonany przez Kamila Kuzko. Oto co autor powiedział o projekcie: „Ściana została pomalowana – łącznie z zagruntowaniem – w ciągu trzech dni. Zdobycie pozwolenia, przy pełnej akceptacji projektu przez rozmówców, trwało trzy miesiące. Głównym problemem było ustalenie właściciela budynku, dzięki czemu poznałem dyrekcję znacznej części spółek PKP. Po dziś dzień nie mam pewności co do właściciela nieruchomości. Ciekawostką może być fakt, że jest to jedyna moja praca, przed której rozpoczęciem udałem się do Służby Ochrony Kolei, by poinformować o rozpoczęciu działań. Narzędzia i materiały przywoziłem rowerem, a drabinę pożyczyłem od ekipy malarskiej ze Śląska, remontującej ówcześnie perony dworca. Drugiego dnia pracy drabina pod wpływem wózka widłowego uległa uszkodzeniu, co w pewnym stopniu ograniczyło wysokość rysunku”. Mural znajduje się na Dworcu PKP przy ul. Bosackiej.

Barcelona. Autorem muralu jest Bartolomeo Koczenasz. Legendarny krakowski bar „Barcelona”, był jadalnią, pijalnią, ale przede wszystkim alternatywną Twierdzą Myśli Intelektualnej Krakowa. Spotykali się tu studenci prawa, malarze, poeci tacy jak Adam Ziemianin, czy Bronisław Maj. Po dawnym budynku pozostał jedynie fragment tynku przytwierdzony do sąsiedniej kamienicy. Mural powstał w 2012 r. w ramach Grolsch ArtBoom Festival Kraków. Mural znajduje się na rogu ul. Straszewskiego i ul. Piłsudskiego.

Małopolski Ogród Sztuki przy ul. Rajskiej.

Pozioma paleta barw autorstwa Olafa Ciruta, powstała w wyniku inicjatywy „101 murali dla Krakowa”. Mural znajduje się na Rondzie Mogilskim.

Dzielnica Podgórze

Ding Dong Dumb. Autorem projektu jest słynny BLU z Bolonii. Megafon w kształcie dzwonu z herbem Watykanu, to genialna metafora, przedstawiająca relacje między kościołem a wiernymi. Pod dzwonem znajduje się bezbarwny tłum ludzi. Jakiś czas po ukończeniu muralu ktoś dopisał na muralu „Never Follow”. BLU, stwierdził, że hasło pasuje idealnie i kazał je zostawić. Mural znajduje się na ul. Józefińskiej.

Na Boga, cenzura jest wszędzie / For God’s Sake, Censorhip Is Everywhere. Autorem projektu jest Pikaso, który w swoich pracach z ironią i sarkazmem porusza trudne tematy, lubi niepokoić i zmusza do myślenia. Na tej ścianie miał się znaleźć inny mural, ale nie został zrealizowany, ponieważ projekt wywoływał zbyt dużo kontrowersji a autor spotkał się z zarzutem antyklerykalizmu. Artysta sam się ocenzurował i w efekcie powstał ocenzurowany mural.

Yehuda. Autorem projektu jest Pile Peleda – izraelski streetartowiec. Ten mural to symbol narodu żydowskiego. Przedstawia sylwetkę Lwa Judy, czyli oficjalnego godła Izraela. Przypomina o korzeniach Kazimierza i historii tej dzielnicy. Mural znajduje się na ul. św. Wawrzyńca 14.

Muzeum Galicja. Autorem projektu jest Marcin Wierzchowski. Mural inspirowany jest żydowską wycinanką. Autor chciał pokazać Izrael żyjący przez wieki w Krakowie, podczas diaspory i Izrael dzisiejszy, który powrócił do miejsca wyjścia i stał się nowoczesnym państwem. Oba światy wywodzą się z jednego pnia, a nad jego losami czuwa Opatrzność, czyli ręce Hamsa. Mural znajduje się na ul.

Przewozy regionalne. Mural, w którym krzyżują się graffuturyzm Nawera i monochromatyczne wrzuty Monstfura nawiązuje do rozpadu i komunikacji… Mural znajduje się w okolicy pubu Alchemia, niedaleko ulicy Estery.

Kopiec Krakusa i dąb. To pierwszy mural stworzony przez inicjatywę 101 Murali dla Krakowa. Autorami są URWIS, BLOT DESIGN, Mikołaj Rejs, Artur Wabik i Marcin Nawrocki. Mural prezentuje Kopiec Krakusa i dąb, kiedyś rosnący na jego szczycie. Towarzyszą im dwa duchy przyrody nieożywionej, jeden symbolizujący rezerwat Bonarka na Krzemionkach i kamieniołom Liban oraz drugi duch przyrody ożywionej symbolizujący park Bednarskiego oraz wiele elementów nawiązujących do dzielnicy Podgórze: ornamenty oparte na elementach kamieniarki kościoła świętego Józefa, Bułka i moneta – rekwizyty nawiązujące do święta Rękawki, ptaszki charakterystyczne dla odpustu na Rękawce, detal architektoniczny z dawnej synagogi (obecnie znajduje się tam Galeria Starmach), rzut fortu św. Benedykta. Mural znajduje się na ul. Lwowskiej 16.

I am happy again na ul. Józefa

3 koty przy ul. Józefa

Deskorolka przy ul. Bożego Ciała.

Tęczowe schody. Pomysł umieszczenia 55 sentencji największych światowych pisarzy to sprawka Agnieszki Roli i Moniki Pasek. I to nie mural, ale schodal. Na kolorowych stopniach możemy przeczytać: „Człowiek nigdzie naprawdę nie był, póki nie wróci do domu”, „Przynajmniej słońce jest zawsze za darmo”. Schody znajdują się na ul. Tatrzańskiej.

Smoki. Za projekt graficzny i wykonanie odpowiadali Konrad „Mehes” Kowal oraz Piotr „Tuse” Jaworski a organizatorem i pomysłodawcą akcji była Agencja Zooteka. Kolorowy mural prezentuje siedem smoków z całego świata. Mural znajduje się przy zakolu Wisły obok hotelu Forum.

Oko z kamieniołomu Liban

Mayamural. Autorką projektu jest Aleksandra Toborowicz. Mural powstał z okazji przepowiadanego przez Majów końca świata, który miał nastąpić 21.12.2012. Przedstawia hieroglify Majów zaaranżowane w formie gry Tetris. Mural znajduje się na ul.

Pomyśl: Literatura! Kroczącego robota zaprojektował Filip Kuźniarz. „Na koniec ludzie skarleją do wymiaru bezmózgich sług żelaznych geniuszy i, być może, poczną oddawać im cześć boską… ” to cytat z książki Lema „Dialogi”. W czasach wszechobecnej technologii istnieje taka obawa. Mural znajduje się przy ul. Józefińskiej 24.

Typomural promujący czytelnictwo. Autorami są Aleksandra Toborowicz, Artur Wabik i Fundacja Sztuki Nowej Znaczy Się. Powstał przy okazji odbywającego się w Krakowie wielkiego święta literackiego, Festiwalu Conrada. Przedstawia wielkoformatową bibliotekę zapełnioną książkami w której znajdują się ulubione tytuły artystów biorących udział w projekcie. Biblioteczka namalowana jest na ścianie bloku przy ul. Traugutta 3a.

M-city 658. Autorem jest Mariusza Warasa. Mural w pięknych kolorach przedstawia Kraków jako miasto-parowiec pływający po olbrzymim akwarium najeżonym minami. Mural znajduje się na ul. Krupniczej naścianie Muzeum Mehoffera.

Kazimierskie murale historyczne przy ul. Józefa 17, przedstawiają twarze osób, związanych z krakowskim Kazimierzem: Króla Kazimierza Wielkiego, Esterkę, Karola Knausa, Helenę Rubinstein i cesarza Józef II.

Kolorowe figury geometryczne i wizerunki ptaków. Autorem malowidła jest Piotr Lutyński. Mural powstał z inicjatywy mieszkańców os. Pasaż Podgórski oraz prezesa spółki IMS Budownictwo. Znajduje się na murze łączącym Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK z osiedlem mieszkaniowym.

Mural poetycki liczący 450 metrów kwadratowych, powstał na fasadzie dawnego Składu Solnego przy ul. Na Zjeździe. Można na nim zobaczyć wiersze poetów polskich i islandzkich.

Tolerancja. Mural autorstwa Sebastiana Bożka zrealizowany został w 2014 roku w ramach festiwalu Polikultura, imprezy organizowanej przez studentów zarządzania kulturą i mediami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nawiązuje do różnych uprzedzeń rasowych, wyznaniowych, etnicznych, narodowych i seksualnych oraz wszelkich innych grup narażonych na społeczne wykluczenie. Znajduje się przy ul. Zabłocie 4.

Rest-Art-Work. Mural powstał przy okazji ekspozycji Polsko-Niemieckiego Biennale Sztuki Współczesnej. Autorami są studenci, doktoranci oraz profesorowie ASP. Pogodzenie różnych umiejętności, stylistyk i doświadczeń jedenastu malarzy było dużym wyzwaniem dla koordynatora tej akcji. Do zobaczenia na elewacji dawnej hali elektrowni przy ul. Wawrzyńca 19.

Dwie postacie, kobieta i mężczyzna „płyną” po ścianie. To mural, który namalował Mikołaj Rejs a pomagała mu młodzież uczestnicząca w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i konsulat amerykański. Znajduje się na ścianie dawnej fabryki słodyczy Wawel przy ul. Kącik.

Fabryka Klub. Nieistniejący już mural przy ul. Zabłocie 2. Został wykonany został przez czołowych polskich twórców streetartowych – Nawera i Sepe. Połączyli oni abstrakcyjny styl Nawera z postaciami namalowanymi przez Sepe.

Mural na ścianie dawnego hotelu Forum stworzony przez krakowskiego artystę Nawera oraz Augustina Kofie z USA. Linie , abstrakt

Mural smok z motywami krakowskimi przy zjeździe z ul. Marii Konopnickiej w stronę wejścia do Centrum Kongresowego ICE.

Wyspiański na Mogilskim. Ta mozaika – autoportret Wyspiańskiego, ułożona na muralu stworzonym przez zespół artystów pod kierownictwem Pauliny Lichwickiej i Weroniki Kasprzyk zajmuje powierzchnię prawie 200 m2. Trzy edycje mozaikowania w Krakowie przyciągnęły ponad 4 tysiące uczestników, w wydarzeniu mógł wziąć udział każdy, bez ograniczeń wiekowych i umiejętności.

Dzielnica Krowodrza

Mural AGH. Autorką jest Justyna Lubińska, absolwentka architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Mural przedstawia maszynę parową, zderzacz hadronów i latający okręt, które mają nawiązywać do tego, co robi się na AGH. Znajduje się przy ul. Czarnowiejskiej.

Mural na budynku Instytutu Fizyki UJ przy ul. Reymonta 4 został namalowany z okazji jubileuszu 650 lecia Uniwersytetu Jagiellonskiego.

Dramat Wolności. Stanisławowi Marusarzowi. Mural powstał na dziedzińcu czynnego więzienia na Montelupich. Inicjatorem i pomysłodawcą projektu był profesor Bajek z krakowskiej ASP a namalował go Kamil Kuzko.

Dzielnica Nowa Huta

Audiomural. Autorką projektu jest Aleksandra Toborowicz. Mural powstał w ramach Nowohuckiego Festiwalu Sztuki. To miksero-pianino jest często tłem do zdjęć ślubnych.

Kolebką murali jest Meksyk (z hiszp. murales).

Krakowski Szlak Street Artu